przywództwo www
Europe Direct Podlaskie

„Przywództwo – problem czy wyzwanie Unii Europejskiej” – relacja ze spotkania ze studentami

Kierownik EUROPE DIRECT Podlaskie na zaproszenie Studenckiego Koła Współpracy Międzynarodowej z Wydziału Prawa UwB wział udział w stole dialogowym pt. „Przywództwo – problem czy wyzwanie Unii Europejskiej”. W spotkaniu udział wziął też pracownik naszego zespołu dr Maciej Oksztulski.

EX w Warszawie
Europe Direct Podlaskie

Młodzież z XI Liceum Ogólnokształcącego w Centrum multimedialnym „Europa Experience”

11 kwietnia 2024 młodzież z XI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Białymstoku: Iza, Natalia, Michalina i Franciszek mieli okazję zwiedzić multimedialne Centrum Europa Experience i wziąć udział w grze symulacyjnej obrad Parlamentu Europejskiego wspólnie z reprezentacjami innych szkół z Polski. Wycieczka była nagrodą za udział w Turnieju Debat Oksfordzkich „GŁOSUJĘ = DECYDUJĘ”. W…

wojciech zon
Europe Direct Podlaskie

CZY KRYZYS NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ SIĘ JUŻ SKOŃCZYŁ? podcast prawny z mgr. Wojciechem Zoniem

Pomimo tego, że Białoruś jest naszym sąsiadem niewiele o niej wiemy. Relacje Polsko – Białoruskie dynamicznie się zmieniają. Kryzys migracyjny z 2021 roku mocno podzielił społeczeństwo. W dzisiejszym odcinku mgr Wojciech Zoń przybliży nam relacje z Białorusią oraz kwestie związane z kryzysem migracyjnym z perspektywy prawa!

Prof.-Maciej-Perkowski.jpg-768x432
Europe Direct Podlaskie

Prof. Maciej Perkowski rozmawiał w Polskim Radiu Białystok na temat Europejskiego Zielonego Ładu

O zielonym ładzie i trosce o środowisko, o protestach rolniczych i zapowiadanych ustępstwach Komisji Europejskiej – mówi prof. dr hab. Maciej Perkowski z Europe Direct Podlaskie w rozmowie z Polskie Radio Białystok. Materiał jest dostępny na stronie Wydawcy: Polskie Radio Białystok

Seminarium_Żywność i żywienie_58
Społeczna percepcja zdrowej żywności

Aby żyć zdrowo i długo, musimy zadbać o jakość żywności, czyli „wiem co jem”

O żywności funkcjonalnej, pestycydach w warzywach i owocach, składnikach mineralnych w grzybach, ekologicznych uprawach, dolinie rolniczej i „diecie na długowieczność” rozmawiali uczestnicy seminarium pt. „Żywność i żywienie w świetle badań interdyscyplinarnych”, które zostało zorganizowane przez Fundację Prawo i Partnerstwo na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, w ramach projektu „Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności…

miniaturka
Wykształceni autyści na rynku pracy

Poruszająca wizyta w Hospicjum Proroka Eliasza z pomocą w tle

Osobiście chętnie pomagam potrzebującym z pobudek altruistycznych, ale proponuję, by dostrzegać w pomocy społeczną kompetencję XXI wieku – zachęca prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB, prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo i szef Europe DIRECT Podlaskie, którego zespół odwiedził Fundację Hospicjum Proroka Eliasza. Były rozmowy o pomocy i współpracy. Perspektywy są obiecujące! Cele statutowe na…

podcast
Europe Direct Podlaskie

UNIA EUROPEJSKA SZANSA czy ZAGROŻENIE | podcast studentów z Prof. Maciejem Perkowskim

W podcaście nagranym z Profesorem Maciejem Perkowskim specjalistą z dziedziny prawa międzynarodowego oraz kierownikiem podlaskiego punktu Europe Direct Podlaskie rozmawiali studenci m.in.: o tym, czy warto oddać swój głos w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz czy Unia Europejska zagraża naszej suwerenności.

Prof.-Maciej-Perkowski-768x432
Europe Direct Podlaskie

Prof. Maciej Perkowski w TVP Białystok na temat rolniczych protestów w Europie

Prof. Maciej Perkowski wystąpił 9 lutego 2024 r. w TVP Białystok w programie Obiektyw. Dziennikarze zapytali się go co myśli o tym jaka będzie odpowiedź Komisji Europejskiej na największą fale protestów w Europie? Czy są możliwe zmiany w zielonym ładzie, do którego rolnictwo musi się dostosować? Wreszcie – jak zbudować trwały sojusz, którego priorytetem będzie…

S3_04876_1-1024x683
Działalność statutowa

Uczestniczyliśmy w konsultacjach prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej

19 stycznia 2024 r. przedstawiciele Fundacji Prawo i Partnerstwo wzięli udział w spotkaniu, którego celem było doprecyzowanie i analiza opinii dotyczących projektu ustawy o asystencji osobistej. Omówione zostały zagadnienia o kluczowym charakterze, kwestie podniesione przez wiele podmiotów, jak również aspekty, w odniesieniu do których otrzymano sprzeczne stanowiska. Spotkanie zorganizowała Kancelaria Prezydenta RP. Same konsultacje trwały…

www-miniaturka-768x432
Wykształceni autyści na rynku pracy

Uczestniczą w spotkaniach zawodowych i społecznych, realizują konkretne zadania, czyli asystencja osobista w praktyce

Pomoc przy wyszukiwaniu materiałów do monografii, współopracowywanie artykułów, udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego, asysta w czasie wyborów parlamentarnych czy wsparcie podczas akcji społecznych – m.in. w takich zajęciach i wydarzeniach biorą udział uczestnicy szkolenia dla asystentów wykształconych autystów, które prowadzone jest w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”. W szkoleniu…

Prof. Maciej Perkowski
Społeczna percepcja zdrowej żywności

Przepisy, normy, standardy, regulacje, czyli jak prawo wpływa na postrzeganie żywności

O Kodeksie Żywnościowym, podatku cukrowym, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz o certyfikowanych opakowaniach i regionalnej ofercie wsparcia przedsiębiorców rozmawiali uczestnicy seminarium pt. „Prawne uwarunkowania społecznej percepcji zdrowej żywności”, które zostało zorganizowane na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach projektu „Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności naukowej”. – Każda dziedzina życia społeczno – gospodarczego jest…

mgr Wojciech Zoń
Działalność statutowa

Zespół FPiP uczestniczył w jubileuszu 100-lecia powstania Grupy Polskiej ILA

Prof. dr hab. Maciej Perkowski oraz Wojciech Zoń uczestniczyli w konferencji z okazji 100-lecia powstania Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (International Law Association, ILA)  dniach 15-17 listopada 2023 r. w Szczecinie. Gospodarzem wydarzenia był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeni i nauka prawa międzynarodowego w Polsce – w setną rocznicę utworzenia Grupy…

zdjecie-festiwal-zycia
Wykształceni autyści na rynku pracy

Asystencja znaczy niezależność. Dr Maciej Oksztulski na Festiwalu Niezależnego Życia

O tym, jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu w środowisku akademickim, jakie stoją przed nimi wyzwania i jaką rolę w dążeniu do niezależności odgrywa asystencja osobista mówił podczas Festiwalu Niezależnego Życia dr Maciej Oksztulski nasz badacz i pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. Festiwal Niezależnego życia odbył się w piątek, 17 listopada…

Disputed-Bialowieza-Forest
Społeczna percepcja zdrowej żywności

The Disputed Białowieża Forest – prestiżowa publikacja badaczy zaangażowanych w projekcie

W jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie (BRILL / Nijhoff) ukazała się monografia „The Disputed Białowieża Forest. Legal Remedies for the Protection of Cross-border Properities” (Sporna Puszcza Białowieska. Środki ochrony prawnej obiektów transgranicznych), której autorami są prof. dr hab. Maciej Perkowski i mgr Wojciech Zoń z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a…

WEBINAR: Wszystko szkodzi? O pewności naukowej w rekomendacjach żywieniowych i w prawie żywnościowym
Społeczna percepcja zdrowej żywności

WEBINAR: Wszystko szkodzi? O pewności naukowej w rekomendacjach żywieniowych i w prawie żywnościowym

Surfując po Internecie, można dojść do wniosku, że nie ma już takich produktów spożywczych, które nie szkodzą. Jak to jest, że wciąż powstają nowe sensacyjne artykuły na ten temat, tylko po to, aby zostały zdementowane na innej stronie internatowej już tydzień później? Jakub Ali Farhan reprezentujący Uniwersytet w Białymstoku oraz dwie naukowczynie z Uniwersytetu Medycznego…

Szkolenia
Wykształceni autyści na rynku pracy

Trwa szkolenie asystentów wykształconych autystów

Teoria już za nimi, teraz realizowany jest moduł praktyczny, polegający na asystowaniu wykształconej osobie w spektrum autyzmu. Jedenaście osób bierze udział w szkoleniach dla asystentów w ramach projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”.  Moduł teoretyczny pt. Szkolenie inkluzywne asystentów wykształconych autystów – moduł teoretyczny trwał od czerwca do lipca 2023…

Wojciech Zoń
Działalność statutowa

Relacja z międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Prawne i organizacyjne aspekty międzynarodowej współpracy samorządowej”

Relacja z międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Prawne i organizacyjne aspekty międzynarodowej współpracy samorządowej” W dniu 16 czerwca 2023 r. w siedzibie Akademii Łomżyńskiej oraz równolegle online odbyła się  międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Prawne i organizacyjne aspekty międzynarodowej współpracy samorządowej”. Wydarzenie to wpisywało się w jublileusz 605-lecia nadania Łomży praw miejskich, a także było okazją do…

Komu potrzeba jest nauka – debata z udziałem dr Macieja Oksztulskiego
Wykształceni autyści na rynku pracy

Komu potrzeba jest nauka – debata z udziałem dr Macieja Oksztulskiego

17 maja 2023 r. dr Maciej Oksztulski, , analityk danych Europe Direct Podlaskie i ekspert w projekcie „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”, był jednym z panelistów w debacie o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej”, która odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB. W debacie wzięli także udział: Uczestnicy zastanawiali…

raporty-grafika-www
Społeczna percepcja zdrowej żywności

Społeczna percepcja zdrowej żywności w świetle interdyscyplinarnej pewności naukowej – Raport z wynikami badania ankietowego

Z przyjemnością informujemy, że zapowiedziane niedawno badanie ankietowe (Czym jest zdrowa żywność w ocenie społeczeństwa? Zapowiedź badania ankietowego) zostało zrealizowane. W ramach przeprowadzonego badania, którego celem było ustalenie, czym  jest w ocenie społeczeństwa zdrowa żywność i jakie są przyczyny takiej opinii, uzyskaliśmy odpowiedzi dwóch grup respondentów:  – 1041 osób, reprezentatywnych dla populacji dorosłych Polaków ze względu na wiek,…

Spoleczna-percepcja-zdrowej-zywnosci-19-1024x683
Społeczna percepcja zdrowej żywności

Zdrowa żywność, czyli jaka? Podlascy naukowcy łączą siły, by dać odpowiedź społeczeństwu i wspierać, to co dobre, bezpieczne, ekologiczne

Zdrowa żywność z punktu widzenia konsumentów, producentów, przedsiębiorców oraz naukowców – to główny temat seminarium pt. „Społeczna percepcja zdrowej żywności – interdyscyplinarnie ku równoważeniu rynku”, które odbyło się na Uniwersytecie w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Anna Gembicka oraz naukowcy, którzy rozpoczynają interdyscyplinarne badania, by wspierać rolnictwo i promować zdrową żywność. Seminarium…

Seminarium Fundacji Prawo i Partnerstwo_7
Wykształceni autyści na rynku pracy

Nauka, rozwój i kariera nie znają barier, jeśli towarzyszy im dobra wola, życzliwość i wrażliwość

O wsparciu, edukacji i funkcjonowaniu na rynku pracy osób ze spektrum autyzmu dyskutowali uczestnicy seminarium pt. „Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”, które odbyło się 1 marca w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, naukowcy z Wydziału Prawa UwB, terapeuci i osoby w…

podpisanie-porozumienia
Społeczna percepcja zdrowej żywności

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy

7 lutego 2023 r. miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy między Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Fundacją Prawo i Partnerstwo w zakresie: innowacji w medycynie i ochronie zdrowia, bezpieczeństwa żywności, ochronie środowiska i edukacji oraz rozwijania kontaktów akademickich pomiędzy studentami, nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi….

SUBUK-www-1-768x386
Wykształceni autyści na rynku pracy

Śubuk – film na podstawie życia i historii dr. Macieja Oksztulskiego

Rzadko informujemy o premierach kinowych, ale teraz jest ku temu dobra okazja. Chodzi o film „Śubuk”, który w dużej mierze był inspirowany historią dr. Macieja Oksztulskiego, badacza realizującego badania projektowe. Dr Maciej Oksztulski to pierwszy w Polsce niemówiący autysta, dla którego przygotowano alternatywne formy egzaminu maturalnego i który później obronił także rozprawę doktorską. Kilka dni…

czlowiek-bez-barier-www
Wykształceni autyści na rynku pracy

Dr Maciej Oksztulski został Człowiekiem bez barier

Badacz związany z Wydziałem Prawa UwB i pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską, został „Człowiekiem bez barier 2022”. Uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu odbyła się we wtorek, 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs „Człowiek bez barier” organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jak informuje portal www.niepelnosprawni.pl, jest to przedsięwzięcie promujące osoby z niepełnosprawnością, które są inspiracją, biorą…

Współczesne Wyzwania Ochrony Praw Społecznych W Świetle Europejskiej Karty Społecznej
Działalność statutowa

Współczesne Wyzwania Ochrony Praw Społecznych W Świetle Europejskiej Karty Społecznej

W 60. rocznicę przyjęcia Europejskiej Karty Społecznej Fundacja Prawo i Partnerstwo oraz Sekcja polska Sieci Akademickiej ds. Europejskiej Karty Społecznej i Praw Społecznych (ANESC), przy wsparciu Rady Europy wspólnie zorganizowali konferencję poświęconą współczesnym wyzwaniom ochrony praw społecznych. Wydarzenie odbyło się w formie online i poświęcone było aktualnym wyzwaniom ochrony praw socjalnych w świetle Zrewidowanej Europejskiej…

Podnoszenie Kwalifikacji Receptą Na Kryzys – Edycja Umiędzynarodowiona
Działalność statutowa

Podnoszenie Kwalifikacji Receptą Na Kryzys – Edycja Umiędzynarodowiona

Od 01.10.2011 r. do 30.09.2012 r., Fundacja Prawo i Partnerstwo realizowała projekt pt.: „Podnoszenie kwalifikacji receptą na kryzys – edycja umiędzynarodowiona” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Jego celem było podniesienie kwalifikacji 108 dorosłych kobiet i…

Podnoszenie kwalifikacji receptą na kryzys – II edycja
Działalność statutowa

Podnoszenie kwalifikacji receptą na kryzys – II edycja

Od 01.10.2010 r. do 30.09.2011 r., Fundacja Prawo i Partnerstwo realizowała projekt pt.: „Podnoszenie kwalifikacji receptą na kryzys – II edycja” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Jego celem było podniesienie kwalifikacji 120 dorosłych kobiet i mężczyzn…

Podnoszenie aktywności transgranicznej organizacji pozarządowych na Podlasiu
Działalność statutowa

Podnoszenie aktywności transgranicznej organizacji pozarządowych na Podlasiu

Wiedza na temat przepisów regulujących zasady partnerstwa transgranicznego i możliwości, jakie to partnerstwo daje jest w Polsce ciągle niewielka, o czym świadczy chociażby bardzo mała liczba zawieranych takich partnerstw. Z danych choćby list rankingowych Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Terytorialnej Polska Litwa 2007-2010 wiemy, że poziom aktywności transgranicznej podlaskich organizacji pozarządowych oscyluje na niskim poziomie….

Podnoszenie Kwalifikacji Receptą Na Kryzys
Działalność statutowa

Podnoszenie Kwalifikacji Receptą Na Kryzys

Od 01.09.2009 r. do 31.07.2010 r., Fundacja Prawo i Partnerstwo realizowała projekt pt.: „Podnoszenie kwalifikacji receptą na kryzys” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013,Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Projekt zachęcał do udziału w bezpłatnych szkoleniach skierowanych do dorosłych kobiet i mężczyzn…

Monitoring procedury odwoławczej w systemie wdrażania funduszy europejskich
Działalność statutowa

Monitoring procedury odwoławczej w systemie wdrażania funduszy europejskich

Od 1 lutego do 31 października 2009 roku Fundacja Prawo i Partnerstwo realizowała projekt współfinansowany przez Fundację im. Stefana Batorego z programu Działania Strażnicze: „Monitoring procedury odwoławczej w systemie wdrażania funduszy europejskich” Każdego roku tysiące instytucji (samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, organów administracji) oraz osób indywidualnych z województwa podlaskiego ubiega się o unijne dofinansowanie swojego przedsięwzięcia….

Promowanie Partnerstwa Międzysektorowego Jako Czynnika Stymulującego Rozwój Regionalny I Współpracę Transgraniczną
Działalność statutowa

Promowanie Partnerstwa Międzysektorowego Jako Czynnika Stymulującego Rozwój Regionalny I Współpracę Transgraniczną

Projekt realizowany był w okresie od 1 lipca do 31 października 2009 roku. W ramach projektu Fundacja zorganizowała konferencje i warsztaty, w czasie których ich uczestnicy mogli zapoznać się z problematyką partnerstw międzysektorowych: aktualnym stanem Promowanie partnerstwa międzysektorowego jako czynnika stymulującego rozwój regionalny i współpracę transgraniczną. Spotkania miały miejsce w Suwałkach, Łomży i Białymstoku. W…

Drzwi Do Kultury. Audiodeskrypcja Szansą Na Zwiększenie Dostępu Osób Niewidomych I Słabowidzących Do Sztuk Wizualnych
Działalność statutowa

Drzwi Do Kultury. Audiodeskrypcja Szansą Na Zwiększenie Dostępu Osób Niewidomych I Słabowidzących Do Sztuk Wizualnych

Fundacja Audiodeskrypcja oraz Fundacja Prawo i Partnerstwo rozpoczęły 24 września,cykl szkoleń w ramach projektu: ?Drzwi do kultury. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych.? Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Do udziału w szkoleniach zaproszone zostały osoby, które uczestniczą w…