Spotkanie z doradcami zawodowymi w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie

W czwartek 12 grudnia 2024 r. zespół badaczy z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (a zarazem działającej przy Wydziale Fundacji Prawo i Partnerstwo) w składzie: prof. dr hab. Maciej Perkowski, dr Maciej Oksztulski (z asystą p. Danuty Oksztulskiej) i mgr Maciej Skindzier, odwiedził Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, gdzie odbyła się coroczna narada doradców zawodowych z powiatowych urzędów pracy i Ochotniczych Hufców Pracy z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Był to kolejny etap wdrażania rekomendacji dla instytucji (w tym przypadku rynku pracy) wypracowanych przez nasz zespół badawczy. Ta wizyta zorganizowana przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie było odpowiedzią na prośbę regionalnych struktur o pogłębione wsparcie instytucji i specjalistów, którzy statutowo zajmują się rynkiem pracy, w zakresie wiedzy na temat funkcjonowania wykształconych autystów na rynku pracy.

Po pierwszej części spotkania warmińsko-mazurskich doradców zawodowych wypełnionej wystąpieniami dotyczącymi sytuacji na regionalnym rynku pracy odbył się nasz wykład prezentujący dokonania projektu Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów (i pozostałych badań własnych w tym zakresie) na użytek zebranych.

W szczególności prof. dr hab. Maciej Perkowski (kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa UwB, a zakazem prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo i koordynator projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”) zaprezentował założenia, przebieg, wyniki i produkty projektu. Uczestnicy spotkania otrzymali z jego rąk egzemplarz publikacji Wykształcone osoby w spektrum autyzmu na rynku pracy – Status quo i perspektywy. Z kolei dr Maciej Oksztulski przy użyciu syntezatora mowy zaprezentował swoją ścieżkę kariery zawodowej, akcentując kwestie dostępności, asystencji osobistej oraz postaw współpracowników i władz. Jego wypowiedź uzupełniła pani Danuta Oksztulska (jego matka), która towarzyszyła mu na wszystkich etapach kariery, jako asystentką, skupiając się na asystencji osobistej pełnionej przez członka rodziny autysty i plusach takiego rozwiązania.

Spotkanie zakończyło się dyskusją i podpisywaniem egzemplarzy monografii przez jej autorów. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Bożeny Babynko, Kierowniczki Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie, która po otrzymaniu naszych rekomendacji (jesienią 2024 r.) w krótkim czasie przygotowała spotkanie dla prawie 40 doradców zawodowych z całego województwa.

Chcemy podkreślić trwałość projektu „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów, którego działania zakończyły się już jakiś czas temu, ale zaangażowani weń badacze kontynuują swą aktywność naukową (zwłaszcza poprzez publikacje i zamierzenia grantowe) i działania na rzecz upowszechnienia wypracowanych ustaleń i realizacji uzasadnionych naukowo postulatów, które pozwolą realnie wpłynąć na poprawę sytuacji wykształconych autystów na rynku pracy.

Galera zdjeć z wydarzenia:


Podobne wpisy