Młodzież i Unia Europejska są dla siebie ważni, czyli dlaczego o przyszłości Wspólnoty trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi
Wykłady gościnne, lekcje europejskie w szkołach, konkursy, konferencje – m.in. takie aktywności podejmuje Europe Direct Podlaskie, by o Unii Europejskiej informować i dyskutować z młodymi ludźmi. – Jeśli odpowiednio zadbamy o wychowanie, kształcenie i wdrożenie młodzieży, osiągniemy sukces czy to na poziomie rodzinnym, czy krajowym, czy też europejskim – podkreśla prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik ED Podlaskie.

Lekcje europejskie (na koniec roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Białymstoku oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży), konferencja krajowa „Unia Europejska i młodzież” w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach, czy konferencja międzynarodowa pt. „20-lecie wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do UE – perspektywa państw nadbałtyckich” na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku – to tylko kilka przykładowych działań ED Podlaskie z 2024 roku, których adresatami byli młodzi ludzie.
Takich aktywności każdego roku jest znacznie więcej. Zespół ED Podlaskie (którego siedziba mieści się na Wydziale Prawa UwB), współpracując z podlaskimi uczelniami i szkołami, uczestniczy w targach i festiwalach edukacyjnych, organizuje wykłady gościnne, warsztaty, seminaria, czy konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Lokalnie współorganizuje również Olimpiadę Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” – której 20. jubileuszowa edycja została niedawno ogłoszona.
Cel jest jeden i bardzo ważny – „międzypokoleniowa współpraca”, która może zdecydować o przyszłości europejskiej Wspólnoty. – Młodzież jest ważna, a kto wie czy nie najważniejsza. Ten pozorny truizm wymaga wszakże krótkiego wyjaśnienia. Onegdaj klasyk rzekł: takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie… i miał rację ponadczasową. Sukcesja pokoleniowa a zatem przekazanie „pałeczki” życiowej, społecznej czy zawodowej warunkuje ciągłość nie tylko państwa, ale też cywilizacji. Jeśli odpowiednio zadbamy o wychowanie, kształcenie i wdrożenie młodzieży, osiągniemy sukces czy to na poziomie rodzinnym czy krajowym czy też europejskim. Jeśli zaś rzecz zaniedbamy, nasze dotychczasowe sukcesy zostaną albo zniweczone albo przejęte przez tych, którzy lepiej potrafią zadbać o młodzież. Podkreślam, że nie chodzi o dogadzanie młodzieży w zakresie wygody, łagodzenia wymagań itp. Przeciwnie, kluczem jest umiejętne uaktywnienie energii tkwiącej w młodzieży, jej zdolności, talentów i ambicji. Uważam za konieczne mądre i ciągłe diagnozowanie młodzieży, by lepiej ją rozumieć i lepiej do niej docierać – podkreśla prof. Maciej Perkowski, kierownik ED Podlaskie.
Jego zdaniem należy ponad wszelką wątpliwość wiedzieć, czego młodzież chce, czego się boi, o czym marzy, a czego nie zna. Natomiast badania prowadzące do jałowych ujęć, typu „pokolenie Y, Z czy płatki śniegu” nie są wystarczające i niczego nie rozwiązują, a wręcz utrwalają pokoleniową niespójność. – Rekomenduję zatem wszystkim do tego zdolnym, od Komisji Europejskiej poczynając, poprzez państwo polskie, system szkolnictwa wyższego i edukacji, na jednostkach kończąc: zajmijcie się młodzieżą póki czas – apeluje prof. Maciej Perkowski. I dodaje: – Jako ED Podlaskie stale podejmujemy działania skierowane do młodzieży zarówno najbliższej nam (z racji na lokalizację siedziby na Wydziale Prawa UwB) młodzieży studiującej, jak też młodzieży szkolnej (maturzyści, ale też uczniowie starszych klas szkół podstawowych). Oczywiście przekazujemy rzetelną wiedzę na temat Unii Europejskiej, Polski w relacjach unijnych, a także szerszego kontekstu geopolitycznego. Wykorzystujemy jednak przy tym okazję, by z jednaj strony dowiedzieć się czegoś o spotkanych młodych ludziach po ludzku i wprost, a z drugiej strony przekazać życiowe rady, jak się nie pogubić w złożonym świecie, co brać pod uwagę, dokonując wyborów itd. Robiąc to, mamy poczucie czynienia czegoś ważnego i potrzebnego, a młodzież wbrew stereotypowym wizjom odpłaca nam autentycznym zainteresowaniem i energetyczną, choć nie zawsze od razu zgodną, dyskusją. Lubimy to i polecamy wszystkim. Pozdrawiamy wszystkich, a zwłaszcza młodzież!
Spotkania z młodymi ludźmi to jeden z priorytetów ED Podlaskie także w 2025 roku. – Rozpoczęliśmy intensywne promowanie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jednak nie zapominamy o potrzebach informowania o działaniach UE, które dalej będziemy realizować we wskazanych wcześniej formach – podkreśla Wojciech Zoń, jeden z ekspertów ED Podlaskie.
Galeria zdjęć