Podczas seminarium szczegółowo omówiono zagadnienia dotyczące kontaktów obywateli z instytucjami publicznymi i możliwościami wpływu na ich działanie poprzez składanie wniosków, skarg czy udział w postępowaniach administracyjnych. Organizacje strażnicze, bez względu na obszar, w którym pracują, kontaktują się z instytucjami publicznymi, reagują na przesyłane im pisma i dokumenty, czasem również wchodzą na drogę sądową, dlatego też im lepiej znają swoje możliwości, tym łatwiej mogą osiągać zamierzone cele.
Spotkanie było kolejnym z serii spotkań "narzędziowych" - tj. spotkań poświęconych temu, jakie narzędzia wykorzystują organizacje strażnicze w doprowadzaniu do zmiany. Stanowiło okazję do nieco mniej formalnej, ale bogatej merytorycznie wymiany wiedzy i doświadczeń.
W charakterze prelegentów wystąpili: dr hab. Maciej Perkowski, prof. UwB, Prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo, który mówił o prawie i partnerstwie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz problematyce, instrumentarium, perspektywach oraz Krzysztof Izdebski, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, który zapoznał uczestników spotkania z doświadczeniami w zakresie wykorzystania instrumentów prawnych w toku pracy w Pozarządowym Centrum Dostępu do Informacji Publicznej i w ramach programu „Mocna Straż”.